BIBLIOTEKA SZKOLNA
Godziny pracy biblioteki:
poniedziałek: 08:00 - 14.15
wtorek: 08:00 - 14.00
środa: 08:00 - 14.15
czwartek: 09:00 - 15:00
piątek: 08:00 - 13:30
List otwarty do Rodziców
Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że Szkoła Podstawowa nr 49 w Krakowie przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach tego Programu otrzymaliśmy na zakup książek do szkolnej biblioteki kwotę w wysokości 13647,07 zł. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Po konsultacjach z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim zakupiono ok.1000 książek. Składają się na nie nowe i atrakcyjne dla dzieci i młodzieży pozycje. Będą one sukcesywnie zapełniały półki naszej szkolnej biblioteki. Liczymy na to, że powiększony księgozbiór rozbudzi zainteresowania czytelnicze niejednego ucznia naszej szkoły i pomoże mu jak najlepiej rozwinąć własny potencjał intelektualny.
Jako szkoła od lat staramy się rozbudzać świadomość literacką uczniów organizując rozmaite akcje i konkursy czytelnicze. W tym roku w projektach czytelniczych uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Poszczególne klasy wykonywały różne zadania na podstawie wybranych przez siebie książek. Dodatkowo uczniowie angażowali się w konkursy czytelnicze i akcje.
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKTACH
CZYTAJ WIĘCEJ O KONKURSACH
CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJACH
Prosimy o wsparcie naszych wysiłków w kształtowaniu zamiłowań czytelniczych Waszych dzieci. Inspiracją niech staną się listy otwarte O ZALETACH CZYTANIA I OBCOWANIA Z LITERATURĄ.
List otwarty do rodziców o zaletach czytania i obcowania z literaturą/nauczanie początkowe
List otwarty do rodziców o zaletach czytania i obcowania z literaturą/klasy od IV-VIII SP oraz III Gimn.
Już trzeci rok Czytamy Maluchom!
W obecnym roku szkolnym uczniowie klas gimnazjalnych również wyrazili chęć włączenia się w projekt czytelniczo-wolontaryjny: "Czytamy Maluchom!" polegający na przeprowadzaniu zajęć czytelniczych dla dzieci z zaprzyjaźnionego ze szkołą Przedszkola nr 95. Tradycją stało się, że zajęcia inaugurujące cykl spotkań czytelniczych mają charakter patriotyczny, gdyż zbiegają się one z obchodami Święta Niepodległości. W tym roku gimnazjaliści zawitali w przedszkolu po 11 listopada. Przedszkolaki mogły zatem utrwalić sobie wiadomości dotyczące początków Państwa Polskiego oraz polskich symboli narodowych.
Akcja czytania młodszym dzieciom pod hasłem "Zaczytana przerwa" odbywa się także na terenie szkoły. Uczestniczą w niej uczniowie klasy 3d gimnazjum oraz klasy 5 SP, którzy w czasie wybranych przerw czytają książki dzieciom z nauczania początkowego.
Październikowe Konkursy Czytelnicze
W miesiącu bibliotek szkolnych odbyły się w naszej szkole konkursy czytelnicze.
Dla uczniów kl. IV i V z wiedzy o książce Magiczne drzewo t.2. Tajemnica Mostu A. Maleszki, którego zwycięzcami zostali:
Im. Maciej Fryc 4a nr 9 - 56,5p.
IIm. Lidia Kurzak 5a nr 4 – 53p.
IIIm. Antoni Moryc 4c nr 12 – 49p.
oraz
konkurs dla uczniów klas ósmych i klas trzecich gimnazjum pt. "Ostatnie życzenie i przeznaczenie Wiedźmina" ze znajomości zbiorów opowiadań: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia” Andrzeja Sapkowskiego, ktorego laureatem został:
MATEUSZ KRAUSE z kl.3a – 81p.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Małopolski Konkurs Pięknego Czytania- etap międzyszkolny
7 marca 2018 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy. ul. Rajskiej odbył się etap Międzyszkolny Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. Tym razem finaliści szkolnego etapu prezentowali fragmenty ulubionych utworów literackich. Spośród gimnazjalistów biorących udział w kolejnym etapie zostało wyłonionych 6 osób wśród nich nasza uczennica GABRIELA STOJAK z klasy 2C , która zdobyła Wyróżnienie galeria zdjęć
- serdecznie gratulujemy!!
Małopolski Konkurs Pięknego Czytania- eliminacje szkolne
Dnia 25 I w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania w trzech klategoriach wiekowych. Uczestnicy mieli przygotować do czytania tekst ulubionej książki zawierający opis i dialog. W poszczególnych kategoriach wiekowych wyróżnieni zostali:
W klasach I-II
Im. Łucja Zaśko 1b
IIm. Zuzanna Szwajda 1a
IIIm. Adam Woźniak 1a i Łucja Bakunowicz 1b
W klasach III-IV
Im. Krzysztof BAsiura 4a
IIm. Bartosz Frączek 4a
IIIm. Lidia Kurzak 4a
W GIMNAZJUM
Im. Gabriela Stojak 2c
IIm. Weronika Leniartek 3e
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Konkurs czytelniczy: Zwiadowcy t.1.J.Flanagan
WYNIKI CZYTELNICZEGO KONKURSU WIEDZY O KSIĄŻCE: ZWIADOWCY, T.1, Ruiny Gorlanu
Johna Flanagana
Im. Tomasz Gerwatowski 2a - 101,5p.
IIm. Jakub Hawrylczak 3a nr 8 – 96,5p.
IIIm. Zuzanna Austyn 3a nr 12 – 90,5p.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
„Franklin-detektyw, wie jak zdrowo się żywić i oszczędzać pieniądze”
Dnia 26 I 2017 uczniowie Gimnazjum 24 włączeni w ogólnopolski projekt "PoczytajMy!" po raz drugi odwiedzili Przedszkole Samorządowe nr 10 w Krakowie. Członkowie klubu czytelniczego ze szkoły podzieleni na 3 grupy w oparciu o różne historyjki o żołwiu Franklinie (Franklin detektyw, Piknik Franklina, Upragniona hulajnoga Franklina) poprowadzili zajęcia czytelniczo-edukacyjne z przedszkolakami.
Po wysłuchaniu opowiadania przeczytanego przez starszą koleżankę z gimnazjum każda grupa przedszkolna miała do wykonania inne zadanie. Pierwsza "stała się" detektywami tropiącymi ślady różnych zwierząt, druga dowiedziała się, które produkty żywnościowe są zdrowe, a które nie i przygotowała zdrową kanapkę, a trzecia wykonała skarbonkę na swoje oszczędności. Wspólne czytanie , zabawa i nauka sprawiły dzieciom jak i gimnazjalistom wiele radości, gdyż wizyta znacznie się przedłużyła, trudno było przerwać zabawę i się rozstać. Zarówno uczniowie jak i przedszkolaki już oczekują kolejnych spotkań czytelniczych. Zobacz zdjęcia w galerii
Etap szkolny X edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania
23 stycznia 2017r. odbył się etap szkolny X edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. Tym razem czytelnicze zmagania były tematycznie związane z Małopolską: z autorami pochodzącymi z regionu lub piszącymi o Krakowie i okolicach. Finalistami Konkursu zostali:
1. Joanna Błaszkiewicz Ie
2. Weronika Leniartek IIe
Serdecznie gratulujemy!
Spotkanie autorskie z P. Andrzejem Pilipuikiem
Dnia 1 grudnia 2016 r. grupka uczniów naszej szkoły brała udział w spotkaniu autorskim z P. Andrzejem Pilipuikiem - polskim pisarzem fantastycznym i publicystą. Zasłynął on z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Ponadto jest autorem serii: Kuzynki, Oko Jelenia, Norweski Dziennik oraz Pan Samochodzik /dwie pierwsze można znależć na półkach naszej biblioteki/. Dziewięciokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, uhonorowany nią w 2002 roku za opowiadanie Kuzynki, które w 2003 roku rozwinął w powieść. Dwukrotnie zajął trzecie miejsce w głosowaniu na nagrodę Nautilus. Ponadto uhonorowany Pucharem Bachusa i Srebrną Muszlą. W 1998 roku nominowany do Śląkfy, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki.
Uczestnicy spotkania zadawali pisarzowi pytania o źródła pomysłów na fabuły opowiadań, o dalsze losy ulubionych bohaterów z jego powieści oraz o to, czym jeszcze zaskoczy czytelników w "wychodzących właśnie spod jego ręki" książkach. Na zakończenie każdy mógł uzyskać dedykację oraz zrobić sobie z pisarzem pamiątkowe zdjęcie. Zobacz zdjęcia w galerii
CZYTELNICZY KONKURS WIEDZY O KSIĄŻCE: ZŁODZIEJ PIORUNA;T1
Dnia 17 listopada odbył się Szkolny CZYTELNICZY KONKURS WIEDZY O KSIĄŻCE: ZŁODZIEJ PIORUNA; PERCY JACKSON I BOGOWIE OLIMPIJSCY. TOM 1. Z testem zawierającym 102 pytania zmagało się 16 osób. Najlepszą znajomością książki wykazali się:
Im. Joanna Pajdzik 2c - 111p.
IIm. Szymon Sanocki 2b – 106,5p.
IIIm. Natalia Drozd 1e – 99p.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
PoczytajMy patriotycznie
Dnia 10 listopada 2016r. uczestnicy projektu PoczytajMy! z Gimnazjum nr 24 w Krakowie odwiedzili samorządowe Przedszkole nr 9. Ponieważ był to przeddzień Święta Niepodległości gimnazjaliści przygowali dla maluchów bajkę edukacyjną o tematyce patriotycznej pt.:"Słoneczko i Flaga". Po odczytaniu tekstu przeprowadzili krótką pogadankę o Święcie Niepodległości, o symbolach i barwach narodowych oraz o tym, kto to jest Polak. Na zakończenie poprowadzili zajęcia plastyczne związane z tematyką bajki, pomagając przedszkolakom obrysować kontur Polski barwami narodowymi oraz narysować wewnątrz najważniejszych dla każdego dziecka Polaków, czyli swoją rodzinę. Spotkanie przebiegło świątecznej i radosnej atmosferze. Zachęceni nią członkowie klubu PoczytajMY! zaraz po zakończeniu wizyty zaczęli snuć plany dotyczące kolejnych spotkań czytelniczych z przedszkolakami. Zobacz zdjęcia w galerii.
Spotkanie autorskie z p. M.R. Foti
Dnia 5 kwietnia w naszej szkole gościliśmy p. Marię Ritę Foti, autorkę książki dla młodzieży pt.: "Dokąd teraz popłynę?". Powieść dla nastolatków osadzona w wymyślonym świecie syren, ludzi i półbogów okazała się oryginalną autobiografią pisarki. Główna bohaterka - Amelia oraz niektóre postaci mają wiele wspólnego z autorką i jej prawdziwymi przyjaciółmi. Wymyślony świat głębin morskich skłania czytelnika do zanurzenia się w głębiny własnego serca i myśli. Spotkanie z p. Marią Foti było niezwykłą zachętą do pracy nad sobą oraz walki o własne marzenia i podążania za nimi mimo przeciwności.
Na zakończenie uczniowie mieli możliwość indywidualnej rozmowy z autorką oraz zakupienia książek opatrzonych specjalną dedykacją.
/galeria zdjęć/
PROJEKT EDUKACYJNY W BIBLIOTECE
W tym roku szkolnym 3 uczennice z klasy drugiej podjęły się realizacji Projektu Edukacyjnego w bibiotece pt.: Czy każdy temat nadaje się na komiks? Efektem ich czteromiesięcznej pracy było zredagowanie komiksu zatytułowanego: Ufo, Ziemniak i Katastrofa... czy wypełniły zadanie skutecznie? - oceńcie sami
Ufo, Ziemniak i Katastrofa
Małopolski Konkurs Pięknego Czytania- etap międzyszkolny
2 marca 2016 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy. ul. Rajskiej odbył się etap Międzyszkolny Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. Tym razem finaliści szkolnego etapu prezentowali fragmenty utworów opowiadających o początkach Państwa Polskiego. Spośród 68 gimnazjalistów biorących udział w kolejnym etapie Jakub Kowalczyk uczeń kl. 2a zdobył Wyróżnienie - serdecznie gratulujemy!!
Małopolski Konkurs Pięknego Czytania
12 lutego 2016r. odbył się etap szkolny IX edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. W czytelniczych zmaganiach wzięło udział 10 uczniów.
Finalistami Konkursu zostali:
1. Jakub Kowalczyk IIa
2. Weronika Ożóg Ie
Serdecznie gratulujemy!
Ciekawa lekcja o odnowie zabytków Krakowa
Lekcja o odnowie zabytków Krakowa odbyła się w Filii nr 12 Podgórskiej Biblioteki Publicznej w dniu 2 XII 2015r. z inicjatywy p. mgr A. Szczasiuk. Zajęcia przeprowadził posiadający uprawnienia pedagogiczne pracownik Biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa dr Artur Chojnacki. Trzynastoosobowa grupa uczniów mogła się dowiedzieć w jaki sposób odbywa się proces odnowy zabytkowego obiektu w zależności od tego jakiego typu on jest. Każdy zabytek wymaga bowiem indywidualnego podejścia, zatem przywrócenie mu pierwotnej świetności nie jest wcale proste.
W prowadzeniu lekcji wykorzystywane były elementy prezentacji multimedialnej, dzięki której uczniowie mogli zobaczyć efekty restauracji zabytkowych obiektów.
Czytelniczy Konkurs: Uczniowskie Igrzyska o Igrzyskach śmierci
Dnia 19 listopada 15 uczniów naszej szkoły przystąpiło do "Czytelniczego Konkursu wiedzy o
Igrzyskach śmierci " Susanne Collins. Test składający się z 80 pytań wymagał od uczestników
szczegółowej wiedzy na temat w/w książki. Większość może się poszczycić wynikiem
przekraczającym 50pkt. Jednak zdecydowanie Uczniowskie Igrzyska zwyciężyły zdobywając
największą liczbę punktów:
Im. Anna Matusiak kl. 1d - 72p.
IIm. Joanna Pajdzik kl. 1c - 70p.
IIIm. Daniela Lalik kl.3e - 65,5p.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkich zachęcamy do udziału w kolejnych
konkursach.
Książki, które chcemy czytać
Książki, które chcielibyśmy widzieć na półkach naszej szkolnej biblioteki wg rankingu przeprowadzonego wśród uczniów Gimnazjum nr 24 w Miesiącu Bibliotek Szkolnych:
1m. Król kruków, Stiefvater Maggie
2.m. Autostopem przez galaktykę - Douglasa Adamsa oraz książki T. Pratchetta
3m. Wodospady cienia, c. C. Hunter oraz opowiadania Neila Gaimana
Powyższe książki, jeśli tylko będą dostępne w ofercie wydawniczej zostaną zakupione do biblioteki.